- Інструкція з діловодства
- Адміністративно-територіальний розподіл
- Районний бюджет
- Регуляторна діяльність
- Захист прав споживачів
- Відділ цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації та організації діяльності ЦНАП
- Внутрішній аудит
- Доступ до публічної інформації
- Державна служба
- Громадська рада
- Положення про Громадську раду при Сарненській районній державній адміністрації
- Структура громадської ради
- Нормативні документи, що регламентують діяльність громадської ради
- Протоколи засідань громадської ради
- Рішення громадської ради
- Щорічний звіт про роботу громадської ради
- Новини та оголошення
- Про затвердження складу громадської ради при Сарненській райдержадміністрації
- Громадське обговорення
- Звернення громадян
- Конкурс
- Запобігання проявам корупції
- Реєстр виборців
- Державні закупівлі
- Служба у справах дітей
- Управління освіти, культури, охорони здоров’я та спорту
- Соціальний захист
- Архівний відділ
- Соціальне страхування
- Податкова політика
- Протидія домашньому насильству
- Вакансії
- Очищення влади
- Інвестиційний атлас надрокористувача
- Правові консультації
- Протидія торгівлі людьми
- Публічний звіт
- Реєстр наборів відкритих даних, що перебувають у Сарненській райдержадміністрації
- Статистика
- Гід з державних послуг
Перехід на єдиний внесок – функції Фонду ССзТВП дещо змінюються
Добавлено Адміністратор Чт, 04/11/2010 - 15:22
Верховна Рада України 8 липня 2010 р. ухвалила Закон України № 2464-VI “ Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування “, який набирає чинності з1 січня 2011року .
З ухваленням цього Закону Фонди соціального страхування продовжуватимуть виконувати свої функції в рамках відповідних законів, але з урахуванням деяких змін.
Перереєстрація платників страхових внесків і застрахованих осіб здійснюватись не буде, замість цього буде проведено звірку платників Пенсійним Фондом разом з фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування й податковою адміністрацією.
Суттєві зміни внесено до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18 січня 2001 р. № 2240-III (далі – Закон № 2240-III).
Зокрема, у статті 7 Закону № 2240-III наведено іншу редакцію визначення страхового стажу застрахованої особи для встановлення розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності, згідно з якою до страхового стажу не зараховується період перебування застрахованої особи у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як це передбачено нинішньою редакцією частини першої цієї статті.
Крім того, за нині чинною нормою (частина друга ст. 7 Закону № 2240-III) до страхового стажу зараховується загальний трудовий стаж особи до введення в дію Закону № 2240-III в порядку та на умовах, передбачених законодавством, яке діяло раніше, тобто згідно з Правилами обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності, затвердженими постановою КМУ від 19 жовтня 1998 р. № 1658. Відповідно до пункту 7 цих Правил особам, які були застраховані у Фонді соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі – Фонд) на умовах добровільного страхування, період сплати ними страхових внесків (збору на обов’язкове соціальне страхування) зараховувався до загального трудового стажу на підставі довідки Фонду про сплату страхових внесків (збору), а також до страхового стажу.
Згідно з новою редакцією частини третьої статті 7 Закону № 2240-III до страхового стажу прирівнюється лише трудовий стаж, набутий працівником за час роботи на умовах трудового договору (контракту) до набрання чинності Законом № 2240-III.
Законом № 2464-VI передбачено такий рух коштів Фонду, який виключає можливість виплати матеріального забезпечення, передбаченого Законом № 2240-III, роботодавцем за рахунок сплати страхових внесків. Тому повністю ліквідується механізм взаємозаліку, тобто з 1 січня 2011 р. роботодавець так само виплачуватиме матеріальне забезпечення, але в іншому порядку (ст. 21 Закону № 2240-III у редакції Закону № 2464-VI).
За новим порядком кожному роботодавцю, який нараховує допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу по вагітності та пологах, слід заздалегідь за встановленим зразком оформляти заяву-розрахунок нарахованих сум відповідного матеріального забезпечення та подавати її до робочого органу Фонду.
Міжрайонна виконавча дирекція здійснюватиме фінансування роботодавців протягом 10 робочих днів після надходження заяви.
При цьому кошти Фонду зараховуватимуться на спеціально відкритий роботодавцем окремий поточний рахунок у банку (бюджетна установа – в органі Державного казначейства України) і обліковуватимуться на окремому субрахунку. Ці кошти можна буде використовувати винятково на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам, і вони не підпадатимуть під вимоги кредиторів підприємства-боржника.
Після надходження коштів Фонду на рахунок роботодавець повинен розрахуватися із застрахованими особами за призначеними комісією із соціального страхування підприємства видами матеріального забезпечення.
Уваги роботодавців заслуговує те, що відповідно до прийнятого Закону сума внесків , нарахованих на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 р., підлягають сплаті на рахунки виконавчої дирекції в порядку , що був чинним до 1 січня 2011 р.
Стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та сум штрафних санкцій , нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 р., у тому числі страхових внесків , строк сплати яких не настав, здійснюється Фондом відповідно до законодавства , що було чинним на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється. При цьому за Фондом зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування ,своєчасністю сплати страхових внесків, застосування штрафних санкцій, якими він був наділений до набрання чинності Законом № 2464.
В разі погашення страхувальниками до 1 січня 2011 р. заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду ( включаючи заборгованість, строк якої не настав, у тому числі через заборгованість із заробітної плати ), що виникла до 1 липня 2010р., заборгованість зі сплати фінансових санкцій (пені та штрафів) підлягає списанню.
Страхувальники повинні усвідомлювати свою відповідальність за найманих працівників та добросовісно виконувати свої обов’язки перед Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Людмила Опалько,
директор Сарненської міжрайонної виконавчої дирекції
Рівненського відділення фонду соціального страхування
з тимчасової втрати працездатності
»
- Login to post comments