Звернення до трудових колективів районної тимчасової комісії

Станом на 1 квітня 2010 року заборгованість з виплати заробітної плати на 8 економічно – активних підприємствах району становить 728,9 тис. грн., яка зменшилась до початку року на 232,7 тис. грн.. Найбільшим боржником з них є ЗАТ «Соснівський гранкар’єр» (Степанов Ю.В.), його заборгованість складає 40,3%, 17,4% - ДП «Сарнибудіндустрія» (Андрощук В.П.), 13,8% - КП «Клесівводоканал» (Герман В.Р.).
  Районна тимчасова комісія з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, в межах своїх повноважень, проводить відповідну роботу з керівниками підприємств – боржників. Протягом 2010 року проведено 6 засідань тимчасової комісії (одне з них виїзне), на яких заслухано 21 керівника підприємств, якими порушено законодавство з оплати праці, не сплачуються внески до соціальних фондів, не проводяться відшкодування до бюджетів (державного та місцевого).
  За результатами засідань тимчасової комісії направлені:
- протокольні рішення для виконання 28 керівникам, на чотирьох – до районної прокуратури та Сарненського райвідділу УМВС України в Рівненській області, 11 листів до керівників щодо погашення дебіторської заборгованості, до виконавчої служби районного управління юстиції щодо прискорення погашення заборгованості за рішеннями судів та комісій по трудових спорах та прийняті інші заходи впливу.
В результаті вжитих заходів комісією, з початку року погашено заборгованої заробітної плати на суму 654,8 тис. грн..
Разом з тим індивідуальні трудові спори, в тому числі і питання виплати заборгованої заробітної плати, можна вирішити через комісію по трудових спорах (КТС), яка обирається загальними зборами (конференцією) трудового колективу підприємства, установи, організації з числом працюючих не менш як 15 чоловік.
  КТС є обов’язковим первинним органом по розгляду трудових спорів, що виникають на підприємствах, установах, організаціях, за винятком спорів, які розглядаються безпосередньо в судах по трудових спорах суддів, прокурорсько – слідчих працівників, а також працівників навчальних, наукових та інших установ прокуратури, які мають класні чини.
  Працівник може звернутися до КТС у тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у спорах про виплату належної йому заробітної плати – без обмеження будь – яким строком.
КТС зобов’язана розглянути трудовий спір у десятиденний строк з дня подання заяви. В триденний термін працівникові, власникові або уповноваженому ним органу вручається рішення комісії, яке підлягає виконанню в триденний строк по закінченню 10 днів, передбачених на його оскарження.
  У разі невиконання власником або уповноваженим ним органом рішення КТС у встановлений термін, передбачений статтею 229 Кодексу Законів про працю України, працівникові комісією по трудових спорах видається посвідчення, що має силу виконавчого листа. Працівник з посвідченням звертається до відділу державної виконавчої служби районно управління юстиції, де державний виконавець виконує рішення КТС у примусовому порядку.
  Порядок обрання комісії та її повноваження зазначені в статтях 221-230 Кодексу Законів про працю України.
У разі відсутності таких комісій на підприємстві, установі, організації, працівники можуть безпосередньо звернутися до районного суду з вище зазначених питань.