Об’єднання зусиль задля ефективності боротьби зі злочинністю

Нещодавно відбулось перше засідання координаційної ради по забезпеченню законності та правопорядку при голові Сарненської райдержадміністрації Анатолію Остапчуку.
    Метою зібрання очільник Сарненської райдержадміністрації назвав визначення першочергових завдань стосовно дотримання законності та правопорядку в районі.
    Анатолій Остапчук наголосив на важливості вирішення питань щодо обов’язку місцевих органів виконавчої влади в забезпеченні законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян, здійсненні заходів щодо їх охорони, вжиття дій щодо дотримання громадської безпеки, порядку, боротьби із злочинністю. Він зауважив, що злочинність, особливо в умовах поглиблення соціально-політичної та фінансово-економічної кризи в державі, становить серйозну загрозу національній безпеці України. Вона стала одним із негативних чинників, який серйозно впливає на ефективність діяльності органів державної влади, підриває стабільність і систему правопорядку, захищеність прав, свобод і законних інтересів громадян.
    Згідно проведених наукових досліджень, соціологічних опитувань та з висновками незалежних експертів, масштаби криміналізації мають тенденцію до невпинного зростання, сягаючи критичної межі, за якою настає втрата важелів керування державою з боку влади, розпад державних інституцій та припинення демократичного розвитку держави.
    Тому, голова адміністрації наголосив, що спільними силами районної влади та правоохоронних органів потрібно вжити всіх заходів для попередження скоєння злочинів, відмовитись від значного поширення практики відмов у порушенні кримінальних справ. За його словами, необхідно підвищити роль прокурорського нагляду, посилити відомчий контроль.
    Анатолій Остапчук, також, акцентував увагу на такому явищі, як корупція, відмітивши, що «масово в державі реєструються факти корупції в органах місцевого самоврядування, такі випадки зареєстровані і в нашому районі». З цього приводу, прокурору району було запропоновано розглянути можливість введення в практику виступів безпосередньо прокурора, його заступника або помічників під час проведення семінарів з посадовими особами органів місцевого самоврядування, з метою роз’яснення практичних питань, які стосуються діяльності органів місцевого самоврядування, уникнення неправильного застосування чинного законодавства, попередження випадків корупції.
    Як підсумок, голова райдержадміністрації виніс на розгляд членів координаційної ради ряд пропозицій щодо шляхів покращення співпраці адміністрації із правоохоронними органами району.
    Як один із перших кроків по налагодженню співпраці Анатолій Остапчук подав пропозицію членам ради щомісяця на засіданнях колегії райдержадміністрації розглядати питання щодо ефективності заходів, які вживаються для забезпечення дієвої боротьби із злочинними проявами, та визначати конкретні напрями поліпшення ситуації.
    Окрім того, він висловив намір створити при райдержадміністрації комісію по розгляду скарг, звернень громадян на неправомірні дії працівників міліції, в тому числі працівників ДАІ, дорожньо-патрульних служб. Запропонував ввести до складу комісії представників громадських організацій, адвокатського корпусу району, юстиції, колишніх заслужених працівників системи МВС, ветеранів органів внутрішніх справ.
    Мета цієї комісії, як зазначив Анатолій Остапчук, зводитиметься до того, що вчинені неправомірні дії працівників міліції будуть предметом розгляду громадськості, а не тільки підрозділів МВС, які здійснюють нагляд за дисципліною в системі міліції. Запропоновано також рішення цієї комісії направляти для розгляду начальнику УМВС України в Рівненській області.
    Звернувся з проханням голова адміністрації до виконуючого обов’язки начальника РВ УМВС України Бурика Василя Івановича щодо приділення значної уваги службі Дільничних інспекторів міліції, а саме щодо необхідності викорінення існуючої практики покривання одним дільничним інспектором міліції двох і більше рад. Також, запропоновано запровадити на засіданнях виконавчого комітету, сесіях сільської ради ввести практику розгляду питань щодо взаємодії дільничного інспектора міліції з місцевим головою, членами виконавчого комітету, депутатами місцевої ради.
    Наступна пропозиція, яку висловив Анатолій Остапчук у напрямку покращення співпраці - запровадити на територіях сільських, селищних рад єдиний «День профілактики». Захід заключатиметься в тому, що у визначений день правоохоронні, контролюючі служби проводитимуть комплекс оперативно-профілактичних заходів. Підсумки запропоновано проводити з участю голови адміністрації, прокурора, начальника РВ УМВС, сільського, селищного голови.
    Низку пропозицій щодо проведення наступних засідань координаційної ради висловили й інші учасники заходу. Зокрема, запропоновано розглянути такі питання як дитяча та підліткова злочинність, несанкціонований збір металобрухту, укріплення об’єктів та захист від злочинних посягань, налагодження тісної співпраці дільничних інспекторів міліції із органами місцевого самоврядування та інші.
    У заключному слові голова адміністрації наголосив про необхідність об’єднання зусиль всіх правоохоронних органів у розробці і здійсненні узгоджених спільних заходів, спрямованих на посилення ефективності боротьби зі злочинністю, її організованими формами та корупцією.
    За наслідками роботи координаційної наради розроблено комплекс організаційно-практичних заходів щодо протидії злочинності в цілому та окремим її видам.

Інна Ковальчук,
головний спеціаліст сектору