Також дивіться новини на facebook.com

Особистим господарствам - державна підтримка

     Головним завданням агропромислового комплексу, як провідного сектора економіки України, є гарантування продовольчої безпеки держави на рівні, що задовольняє потреби населення в продуктах харчування (в межах раціональних норм споживання за рахунок власного виробництва) й ефективне використання експортних можливостей збуту залишків продовольства. Завдання ж влади – максимально підтримати агровиробників. Саме про це йшлося на нараді, що відбулася минулого понеділка в райдержадміністрації. Голова РДА Анатолій Остапчук зазначив, що це дозволяє виконувати доручення Президента України Віктора Януковича щодо продовольчої незалежності регіону зокрема та держави в цілому. Крім того, глава держави наголошує на необхідності постійної уваги до актуальних проблем розвитку сільських територій і підтримки сільськогосподарського виробника. На Рівненщині завдяки ініціативі голови ОДА діє цільова програма фінансової підтримки фермерства, якою скористалось не одне фермерське господарство, отримавши кредити на вигідних умовах – всього під 2% річних, та кошти, наприклад, на розвиток насінництва й ін.
     Про те, як на Сарненщині розвиваються базові галузі сільського господарства - рослинництво і тваринництво, проходить земельна реформа, розповів начальник управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Микола Шеремет:
     - Виробничий потенціал аграрної сфери району налічує 66 тис. га сільськогосподарських угідь, у тому числі 37 тис. га ріллі. Земельна реформа стала основною частиною аграрної. Головна мета реформування - створення різних форм господарювання, в основі яких є приватний власник землі та майна. У районі 16870 громадян набули право на земельну частку (пай), з них 16841 отримав сертифікати. Селянам видали 16784 державних акти на право власності на землю, на підставі яких 6254 особи використовують 12057 га як індивідуальні (приватні) господарства.
     Щодо тваринництва, то природно-кліматичні умови  краю сприяють його розвиткові, насамперед молочного та м’ясного скотарства. Так, зареєстровано понад 50 агроформувань, працюють два племзаводи з розведення великої рогатої худоби української чорно-рябої породи молочного напрямку продуктивності, племзавод і племрепродуктор із розведення абердино-ангуської породи, 10 товарних господарств із виробництва молока та м’яса, а також птахопідприємство.
     Флагманами серед сільгосппідприємств району є СГПП «Случ», «Маяк» і ПОГ «Журавушка» Всеукраїнської громадської організації онкоінвалідів «Спілка онкоінвалідів», що в селі Немовичі. Це високотехнологічні підприємства, якої постійно нарощують обсяги виробництва, вирощують рекордні врожаї та досягають високої продуктивності галузі тваринництва.
     Упродовж останніх років в агропромисловому секторі району відбулася низка позитивних змін. Зокрема постійно збільшується обсяг виробництва валової продукції сільського господарства. Так, за 9 місяців цього року всі категорії господарств виробили її на 307,7 млн. грн., що на 1% більше відповідного періоду минулого року (в області приріст виробництва становив 0,2%). А питома вага особистих селянських господарств - майже 92%. Тож, враховуючи високу соціальну значимість розвитку особистих селянських і фермерських господарств, відповідно до соціальних ініціатив Президента України, нині державна підтримка сільського господарства направлена на розвиток особистих господарств населення. Підтвердженням є той факт, що 11 жителям району, які утримують не менше трьох корів і закупили для власного користування нові установки індивідуального доїння вітчизняного виробництва, відшкодують витрати (41,3 тис. грн.). Уже виплатили компенсації в розмірі повної вартості 8 фізичним особам на загальну суму 30,8 тис. грн.
     За станом на 1 жовтня 483 фізичним особам за утримання та збереження 513 голів молодняку великої рогатої худоби нарахували дотації на загальну суму 260,5 тис. грн. Крім того, ще 18 та 1 фермерському господарству - спеціальну бюджетну дотацію за 24 голови вирощеного та проданого на забій молодняку ВРХ високовагових кондицій на загальну суму 29,9 тис. грн.
     У районі успішно функціонує сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Добриця», в якому трудяться 43 чоловіки, має 5 одиниць техніки. Він надає послуги з обробітку ґрунту, посіву зернових культур, посадки картоплі та збирання врожаю. Упродовж 9 місяців ц.р. кооператив отримав за це 14 тис. грн., сплатив податків і внесків на загальну суму 1,1 тис. грн.
     Пацює 51 молокозаготівельний пункт, 18 - сервісного обслуговування худоби, з них 12 для господарств населення. А ветеринарні послуги надають 14 дільниць ветмедицини. Є позитивні зрушення у веденні селекційно-племінної роботи й розширенні мережі ветеринарного обслуговування худоби. Так, за  9 місяців ц.р. штучно запліднили 1210 корів приватних господарств, що вдвічі більше, ніж торік. Цьогоріч дві місцеві ради вже закупили, а ще три планують придбати обладнання та інструментарій для відкриття нових пунктів сервісного обслуговування худоби населення. Вживаємо заходи, аби подолати негативні тенденції в галузі тваринництва, що є дуже складною, сказав Микола Шеремет. Бо саме на ній відображаються всі коливання на ринку продовольства. З початку року сільськогосподарські підприємства виробили 3,5 тис. тонн молока при середньому надої на 1 фуражну корову 3102 кілограми, 476 тонн м’яса. З них реалізували 330 тонн і понад  16 мільйонів штук курячих яєць.
     Висока конкуренція на ринку продовольства стимулює товаровиробників до впровадження інноваційних технологій, модернізації та будівництва об’єктів агропромислового комплексу для збільшення обсягів виробництва продукції та підвищення її якості. Так, цьогоріч у СГПП «Случ» ввели в експлуатацію доїльний зал, що є суттєвим проривом у молочному скотарстві.