Також дивіться новини на facebook.com

7 листопада минає 100 років від створення Української Народної Республіки

      7 листопада 1917 року Центральна рада прийняла ІІІ універсал яким проголошувалося створення Української Народної Республіки. Вперше ідею проголошення УНР  було висунуто Михайлом Грушевським  у вступній промові у день відкриття з'їзду Центральної ради. На той момент Україна вже відійшла від Російської республіки, зберігаючи з нею лише формальний федеративний  зв'язок, і завдання полягало лише в тому, щоб юридично оформити цей факт. 7 листопада М. Грушевський відкрив урочисте засідання Української Центральної Ради і після вступного слова було зачитано текст Універсалу, яким проголошувалось створення Української Народної Республіки.
     Після зачитання тексту на пропозицію фракції українських есерів  III Універсал було поставлено на поіменне голосування в Центральній Раді. Це було вперше. З 50 членів Малої Ради  (Комітет Центральної Ради) у залі були присутні 47, з них проголосували:
 За Універсал — 42,
Проти — жоден,
Утримуюсь — 5 членів Ради.
     Проголошення Української Народної Республіки викликало невдоволення більшовицького уряду Росії в Петрограді — Ради народних комісарів. В ніч з 29 листопада на 30 листопада 1917  року більшовики спробували підняти повстання у Києві проти Центральної Ради, але зазнали поразки. Українізовані частини роззброїли їхні загони й вислали з України. У відповідь 4 грудня 1917  року офіційний Петроград висунув українському уряду ультиматум, вимагаючи припинити роззброєння і, фактично, здати владу. Одночасно з цим більшовики відкрили в Києві Всеукраїнський з'їзд рад, на якому планували заволодіти Центральною Радою шляхом переобрання її складу і керівництва. Попри тиск, 6 грудня делегати з'їзду висловили підтримку чинній Центральній Раді і її курсу, проголошений ІІІ Універсалом, а 7 грудня  сама Центральна Рада відхилила ультиматум. Плани більшовицького керівництва були зруйновані й воно розпочало відкриту агресію проти Української Народної республіки.