Міжнародні експерти позитивно оцінили діяльність Сімейного центру

Нещодавно Сарненський район відвідала делегація представників Регіонального офісу ЮНІСЕФ та Швейцарського бюро співробітництва у складі радника Регіонального офісу ЮНІСЕФ з питань систем та політики охорони здоров’я Октавіана Бівола, спеціаліста Регіонального офісу ЮНІСЕФ з комунікаційних програм заради розвитку Шарада Агарвала, керівника проектів з комунікації та розвитку ЮНІСЕФ в Україні Анни Суходольської, в.о. керівника Програми «Здоров’я та розвиток дітей» ЮНІСЕФ в Україні Валерії Таран, міжнародного експерта з питань здоров’я Елеанори Хілл, регіонального радника з питань охорони здоров’я, програмного офіцера Департаменту співробітництва зі Східною Європою, країнами СНД та Молдови Швейцарського бюро співробітництва Анне Хассбергер, координатора проектів Здоров’я: репродуктивне здоров’я матері і здоров’я дитини; профілактика СНІДу Швейцарського Бюро Співробітництва в Україні Петра Ільківа. Відвідали міжнародні фахівці Сарненщину з метою вивчення роботи Сімейного центру, який функціонує на базі Цепцевицької амбулаторії загальної практики сімейної медицини, а також вивчення передової практики участі громадськості у вирішенні пріоритетних питань щодо здоров’я і захисту прав дітей та ефективність діяльності Сімейного центру, як інноваційної моделі надання послуг населенню.
      Гостей у Сімейному центрі села Цепцевичі зустріли привітними посмішками батьки та діти. З вітальним словом виступила Тутовицький сільський голова Галина Савчик, яка висловила своє задоволення від співпраці з ЮНІСЕФ та подякувала за такий чудовий дарунок для населення всієї сільської ради. Затим голова громадської організації «Зоря» Людмила Мариніна ознайомила гостей із діяльністю центру та розповіла як занедбана будівля стала окрасою села, улюбленим місцем для проведення корисного дозвілля сімей з дітьми, які наразі не уявляють свого життя без Сімейного центру. Представники делегації були вражені кількістю відвідувачів центру, та задоволені побачивши сяючі очі дітей та батьків. Поспілкувавшись з батьками, почули низку хороших відгуків та подяк за можливість користуватись послугами, які надаються спеціалістами Сімейного центру, адже головною метою при створенні центру було змінити життя дітей на краще. Працівники цього центру допомагають батькам отримувати нові знання і практики, позитивний сучасний досвід про догляд за дітьми і їх ранній розвиток, щоб вони росли здоровими та радували своїх батьків.
      Надалі учасники делегації відвідали фельдшерсько-акушерський пункт в с.Яринівка, де поспілкувались із завідуючою Аллою Гриневич, яка розповіла їм про надання первинної медико-санітарної допомоги матерям і дітям, як проводиться робота з вагітними, і загалом, яким чином забезпечено стале функціонування ФАПу.
      Затим представники делегації завітали до районної державної адміністрації, де їх зустріла заступник голови адміністрації Інна Наумович. Вітаючи гостей, вона висловила своє задоволення щодо результатів співпраці з Дитячим фондом ООН та розповіла про подальшу долю новоствореного Сімейного центру в с. Цепцевичі, зокрема зазначивши, що на районному рівні підписано чотирьохсторонній договір про співпрацю в рамках функціонування Сімейного центру між відділами охорони здоров’я, освіти райдержадміністрації, центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та громадською організацією «Зоря» Тутовицької сільської ради, з метою забезпечення подальшого функціонування центру, згідно якого кожна зі сторін бере на себе обов’язки надавати відповідні послуги населенню. Далі мова йшла про доцільність поширення такої інноваційної моделі, як Сімейний центр та особливості утримання таких центрів адміністраціями. Присутні на зустрічі начальник відділу охорони здоров’я райдержадміністрації Василь Іванюк, начальник відділу освіти райдержадміністрації Людмила Макриця та директор районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Світлана Садовніч висловили свої позитивні враження щодо діяльності Сімейного центру та навели конкретні приклади того, які зміни відбулись після відкриття такого центру на території Тутовицької сільської ради. А саме, знизився відсоток малюкової смертності з 6,4 відсотка в 2009 році до 5,8 відсотка в 2010 році, зменшилась кількість батьків, які відмовляються від щеплень, збільшилась кількість партнерських пологів. І це лише перші позитивні результати.
      В ході зустрічі з представниками делегації було обговорено ще низку питань стосовно функціонування в нашому регіоні такого типу закладів, зокрема міжнародні фахівці цікавились яким чином забезпечено стале функціонування сімейного центру, як забезпечується поєднання обласного, районного та сільських центрів роботи з батьками, як поширюється інформація та проводиться навчання, які обласні, районні програми були розроблені або доповнені для забезпечення роботи цих центрів, якими є результати роботи цих центрів для покращення знань батьків та здоров’я дітей, яким чином можливо створити такі ж центри в інших населених пунктах району та інше.
      Підбиваючи підсумки проведеної роботи представники делегації дійшли єдиного висновку - створення сімейного центру на території Сарненського району за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) дійсно позитивний досвід. Такі центри сімейного розвитку дитини є ефективними, тому їх необхідно створювати, адже діти – наше майбутнє, дбати про їх здоров’я та повноцінний розвиток - наш головний обов’язок.

Оксана Цицюра,
головний спеціаліст управління