Також дивіться новини на facebook.com

Жителі Сарненщини обговорили та внесли свої пропозиції до проекту Закону України «Про ринок земель»

      Завершилось громадське обговорення проекту Закону України «По ринок земель», яке проходило в нашому районі упродовж квітня-травня. Представники управління Держкомзему та районної державної адміністрації надавали роз’яснення жителям населених пунктів краю стосовно основних положень законопроекту, а громади, в свою чергу, висловлювали пропозиції та зауваження.
      У своїх виступах фахівці із земельних питань відзначали, що запровадження повноцінного ринку земель сільськогосподарського призначення дасть можливість розв’язати цілу низку важливих проблем. Ключовими серед них є питання створення сприятливого ринкового середовища що дозволить прискорити формування законодавчої бази ринкових земельних відносин, створить прозорий і дієвий механізм проведення земельних торгів, стане запорукою для залучення додаткових інвестицій в аграрний сектор економіки, зробить землю ефективним інструментом для отримання фінансових ресурсів, підвищить інвестиційну привабливість сільського господарства.
      Наголошувалося й на тому що ринок земель – це не лише купівля-продаж землі, а прозорий механізм вирішення питань економічного обігу земель. За допомогою цього закону та інших законопроектів які розробляються у Верховній Раді можна буде вирішувати питання ефективного використання охорони земель, зупинити процеси виснаження ґрунтів, залучити до обігу саме ті землі, які не використовувались.
      В ході проведених обговорень громадяни висловлювали різні пропозиції та зауваження до запропонованого законопроекту. Зокрема, деякі з них вважають, що потрібно продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення, але багато є тих, хто думає, що такий закон необхідний, земля повинна бути товаром.
      Неодноразово звучала думка й про те, що запроваджувати ринок землі не на часі, тому що не напрацьовано законодавство щодо захисту інтересів дрібних власників землі, інтересів Української держави. Відтак, через трансконтинентальні компанії земля може опинитися не в тих руках. Не на часі – і через фінансову кризу, через збідніння села, неможливість банків прокредитувати фермерів, тих, хто справді хотів би нині збільшити свою земельну ділянку.
      На часі – створити структури, які сприятимуть чесному, прозорому обігу землі в Україні, - передовсім державний земельний банк. На часі напрацювати таке законодавство, яке чітко визначило б усі передумови, можливості для придбання землі у власність або взяття її в оренду передовсім громадою чи окремим господарем цього ж таки села.
      Серед висловлених громадськістю пропозицій неодноразово зустрічалася і думка про те, що необхідно зберегти монополію на землю за державою, а всім іншим – землю надавати лише в користування (оренду).
      Заслуговує на увагу і думка краян про те, що при розробці законопроекту поза увагою його розробників залишились юридичні особи – сільгоспвиробники. Тож в ході обговорення було запропоновано внести доповнення до законопроекту щодо включення сільгоспвиробників до переліку осіб, які мають право проводити купівлю землі. Це, на думку громади, забезпечить повернення землі ефективного та відповідального власника, збереження її в якості природного багатства та повноцінного засобу виробництва.
      Всі пропозиції громадян були зафіксовані в протоколах загальних зборів громадян та передані Рівненській ОДА, яка в свою чергу надішле їх законодавчому органу влади. Сподіваємося, що думки та пропозиції жителів нашого району будуть почуті та враховані при вирішенні такого важливого для нашої держави питання.
 
Інна Наумович,
заступник голови райдержадміністрації